עיצוב מטבחים

שיש למטבח

מרבית המטבחים הביתיים בארצנו מכילים משטח עבודה המיוצר משיש ולא מחומרים אחרים דוגמת עץ הרגיש ביותר לחום או משטחי מתכת בעלי מראה מנוכר. שיש למטבח תופס חלק ניכר במראה העיצובי של המטבח הואיל והוא נמצא מעל ארונות המטבח ומהווה את משטח העבודה העיקרי שישנו במטבח. ישנם סוגים רבים של שיש למטבח, המתאפיינים בתכונות שונות, צבעים שונים ומרקמים שונים. חשוב להתאים את סוג שיש המטבח לסגנון העיצובי של המטבח ולכן יש להתייחס למכלול הקונספט העיצובי בעת בחירת שיש למטבח.

שיש למטבחים

שיש למטבח בולט בחשיבותו הן מבחינת היותו שימושי ומשמעותי לתפעולי המטבח השונים והן מבחינת השפעתו הרבה על המראה העיצובי של המטבח. בכל הקשור לתפעול המטבח, שיש למטבח תופס מקום חשוב, היות ועליו מתנהלים מרבית שלבי הכנת המזון שלנו, חיתוכי הירקות הנדרשים לבישול, חיתוכי הפירות ושאר מוצרי המזון, ואף בחישות ולישה של העוגות, העוגיות ושאר קינוחים. בכל הנוגע להשפעתו על העיצוב, שיש המטבח נחשב במידת מה ללב המטבח, זאת מאחר והוא נמצא במרבית חלקי המטבח, ובכוחו להשליך על מראהו הכללי של עיצוב המטבח. בחירת שיש למטבח שצבעו כהה או שהטקסטורה שלו עמוסה יכול לשוות למטבח מראה קודר או מראה מלוכלך. מאידך, בחירת שיש למטבח שצבעו בהיר ושמרקמו מבריק ישווה למטבח מראה נקי ובוהק. לכן, ישנה חשיבות רבה לבחירת סוג שיש למטבח שיתאים לסגנון העיצוב של המטבח ולמראה הכללי אותו רוצים להקנות למטבח.

סוגי שיש למטבח

ישנם סוגים רבים של משטחי שיש למטבח הנבדלים זה מזה בצבעים, במאפיינים וכמובן בסוג האבן מהם הם מיוצרים. ניתן לרכוש שיש למטבח המיוצר מאבן טבעית. שיש למטבח זה המיוצר מאבן טבעית יהיה אומנם בעל מראה כובש אולם הוא אינו נחשב כפרקטי. שיש למטבח מאבן טבעית, נחשב למשטח רגיש הסופח אליו כתמים ומאבד את המראה הבוהק עם הזמן ולכן, רכישת שיש למטבח מאבן טבעית לא תחשב השקעה משתלמת לטווח הרחוק. כמו כן, ניתן לרכוש שיש למטבח אקרילי (אותו שיש המוכר גם כשיש קוריאן) המאופיין מחד, במראה נקי וסטרילי וניתן לליטוש ולניקוי בצורה קלה יחסית. ברם מאידך, שיש למטבח שייוצר מקוריאן הינו בעל רגישות רבה לחום וסביר שייסדק במהירות. נוסף על כך, ניתן לרכוש גם שיש למטבח המיוצר מאבן קיסר, עמיד בפני שריטות ושחיקות וכתמים בעוד גם היא נחשבת רגישה במידת מה לחום. סוג השיש למטבחים הנפוץ במחוזותינו כיום, הינו שיש למטבח המיוצר מגרניט, וזאת מאחר והוא עמיד בפני סדקים ושברים, בעל ברק הנשמר לאורך זמן ונחשב כבעל הרגישות הנמוכה ביותר לחום.